DALGIÇ KUMAŞ

Dalgıç (Scuba) Kumaş Nedir, Neler Dikilir

Dalgıç Kumaş Nedir?

Dalgıç kumaş diğer adıyla Scuba kumaş 1. Kalite ipliklerden üretilen nano teknoloji nefes alabilen sentetik bir kumaş türüdür. Dayanıklı ve vücudu saran özelliğiyle birçok kıyafet üretiminde tercih edilmektedir. Esnek yapısıyla şık bir görüntü sağlamaktadır. Baskı ve boyama yapılabilen bir kumaş türüdür.

Olumlu Yönleri; 
Çok kolay şekil alır, vücuda yapışmaz ve vücudu toparlar. Bir beden küçük gösterdiği için ayrıca tercih edilir. Veeee ütüyü hiç sevmem diyenlere müjde bu kumaş neredeyse hiç ütü istemiyor.


Olumsuz Yönleri;
Maalesef tamamıyla sentetiktir. Pamukludan başka giymem diyenlere önerilebilecek bir kumaş cinsi değildir ve ter çekme özelliği hiç yoktur .
Buna rağmen duruşu muhteşem olduğu için yaz aylarında bile, özellikle ince olanları, çok fazla rağbet görür.

Dalgıç Kumaştan Neler Dikilir?

Dalgıç kumaşlarda öncelikle bilmeniz gereken farklı kalınlıklarda çeşitleri olduğudur.

Dik ve kabarık durmasını istediğiniz bir model çalışacaksanız puf dalgıç yada sünger dalgıç diye adlandırılan cinsini almalısınız.

Eğer abiye yapacaksanız ve bu balık abiye olacaksa muhakkak ince bir dalgıç kumaş secin.
Düz dar kesim elbise, tayt veya ceket yapacaksanız orta kalınlıkta bir dalgıç güzel olacaktır.

Dalgıç kumaş, çocuklar ve bayanlar için  dar kesim, yüksek bel İspanyol paça pantolonda da mükemmel sonuç veriyor.

Pileli etek ve pileli elbise dikimlerinde dalgıç kumaşın incesi de kalını da tercih edilebilir, ikisi de modellere çok yakışıyor. Vücuda yapışıp kalmaması da artılarından biri.

Mayo için ince dalgıçlar çok güzel oluyor. Dalgıç kumaşlar, mayo için daha çok kullanılan jarse kumaşların biraz tok olanlarından da iyi sonuç veriyor. Haşemalar su geçirmez dediğimiz üste yapışmayan paraşüt kumaştan dikilir. Diğerleri yani tesettür mayolar, yine dalgıçların puf dalgıç haricinde olan çeşitlerinden güzel oluyor.

Dalgıç Kumaş Dikerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikimini yaparken muhakkak jarse iğnesi kullanın güzel sonuç verecektir. Dalgıç kumaş, overlok yapmadan da kullanılabilecek pratik bir kumaştır. Hatta kalın dalgıç cinslerinde etek ucu kismını makasla çok muntazam kesip hiç dikmeden öylece bırakabilirsiniz.

Sentetik giyerim, severim diyenler korkmadan bu kumaştan alabilirsiniz. Acemi dikişçiler sizde kolayca dikilebilecek bir kumaş mi derseniz eveettt dikimi gayet kolay bir kumaş…

Yıkama Önerisi
Yıkama işleminde kesinlikle sıcak su yada yüksek devir sıkma işlemi yapmayın bazı cinslerinde deforme olma görülebilir. 30 derecede düşük devirde yıkanması gerekmekte.

WhatsApp WhatsApp ile iletişime geç.